کانال تلگرام چاپ رادیکال

آیا شیوه نوشتن تغییر خواهد کرد؟

من با خودم عهد کرده بودم که در سال جدید حداقل یک کتاب الکترونیکی را کامل بخوانم.

اینکه تاکنون از عهده این کار برنیامده بودم واقعیت شرم آوری بود که سعی می کردم همیشه از چشم دیگران پنهانش کنم. هرچه باشد من در شغلی فعال هستم که بسیار با تکنولوژی های جدید سروکار دارد و تا حالا سی دلار هم خرج خرید کتاب های الکترونیکی روی آی پد و آی فون کرده ام. با تمام این ها هیچ وقت نمی توانستم بیشتر از یک فصل از چنین کتاب هایی را بخوانم.

آیا شیوه نوشتن تغییر خواهد کرد؟
آیا شیوه نوشتن تغییر خواهد کرد؟

نه اینکه از کتاب خواندن خوشم نیاید. قفسه ها و کمدهای خانه ام پر از کتاب های ریز و درشت است. اما وقتی رنگ جلد و برگه های کتاب جلویتان حضور فیزیکی نداشته باشد خیلی ساده فراموش می کنید که یک کتابخانه دیجیتالی بزرگ در موبایل در دسترس تان است.

هربار که با هزار ترفند خودم را مجبور به خواندن یکی از این کتاب ها می کنم، مدت ها طول می کشد که یادم بیاید داستان از چه قرار بود یا اینکه روند استدلال تا کنون چطور پیش رفته بود و مواردی از این قبیل. به همین خاطر هم اولین کتاب الکترونیکی ای که شروع به خواندنش کردم اصلا حجیم نبود.

در واقع یک مقاله مفصل – حدود ۱۲ هزار کلمه بود که ماجرای سرقت ۱۵۰ میلیون دلاری از یک بانک سوئدی را می گفت. این کتاب را ۳ دلار خریده بودم.

کتاب را ایوان راتلیف نوشته بود که از موسسان آتاویست است. آتاویست یک موسسه انتشاراتی مدرن است که روی فروش و بازاریابی کتاب های غیرداستانی کار می کند، کتاب هایی که منحصرا برای تلفن های هوشمند و تبلت ها و کتاب خوان های الکترونیکی نوشته شده اند.

آتاویست یک نمونه از شرکت های رو به افزایشی است که دارند سبک جدیدی از نوشتن را به راه می اندازند – داستان ها و مقالاتی که از حجم یک مقاله معمولی بلندتر اما از یک رمان کوتاه تر هستند – و امیدوارند که این کتاب ها جای خوبی روی صفحه نمایش وسایل الکترونیکی مدرن پیدا کنند. آقای راتلیف که همچنین برای مجله وایرد نیز می نویسد به من می گوید: «در اکثر مجلات شمار کلمه ها رو به کاهش است. اما روی موبایل ما نباید از این بابت معذوریتی داشته باشیم.»

او معتقد است که دامنه توجه خوانندگان محدودتر نشده است، مساله این است که مطلب را روی چه پلت فرمی می خوانند.

ابعاد فیزیکی موبایل ها از جهاتی خیلی کوچک است. بنابراین ضروری است که از حداکثر مزایای این وسایل استفاده کرد. راتلیف می گوید: «موفقیت در گرو این است که دریابیم مساله فراتر از تبدیل مستقیم کتاب به ایی بوک است. موضوع فقط این نیست که کاغذ را با پیکسل جایگزین کنید.»

آتاویست ابزارهای هوشمندی وارد متن می کند، مثل خط سیرهای هوشمند و مشخصات کاراکترها که به خواننده اجازه می دهد بدون از دست رفتن لذت طرح داستان جای خودش را خیلی سریع در متن بیابد. همین امکان به من کمک کرد که بدون دنگ و فنگ های همیشگی خیلی زود بتوانم هربار ادامه مطلب را از سر بگیرم.

آقای راتلیف اشاره نکرد که آمار فروشش دقیقا چطور بوده، اما می گوید منافع خیلی بیشتر از برآورد های اولیه اش بوده است. آتاویست تنها ناشر تازه واردی نیست که می خواهد از خواست مردم برای خواندن مطالبی متناسب با نوع دستگاه الکترونیکی شان استفاده کند.

خیلی ناشران دیگر از جمله push pop press، cursor، و Byliner نیز به این حوزه وارد شده و آثاری مخصوص موبایل و کتابخوان های الکترونیکی منتشر می کنند.

TED موسسه ای که آن را عموما به خاطر برگزاری گردهمایی های روشنفکرانه می شناسند، اخیرا زیرشاخه تازه ای به این منظور تاسیس کرده است. تدبوکز شرکتی است که بر اساس نشست های انجام شده در مرکز تد کتاب های کوچک الکترونیکی منتشر می کند.

اواخر ژانویه آمازون طرح «کیندل سینگلز» را معرفی کرد که مجموعه ای از مقالات و داستا ن های کوتاه منحصربه فرد را با هزینه یک تا پنج دلار و مستقیما قابل دانلود روی کیندل می فروشد.

کیندل سینگلز آمازون طرحی است برای پر کردن خلأیی که میان فضای کتاب ها و مجلات الکترونیکی وجود دارد. خیزش فرمت های دیجیتالی به ناشران امکان داده است که بسیاری از محدودیت ها را دور بزنند. آقای گراندینتی، معاون بخش کیندل آمازون، می گوید: «آثار مکتوب یا باید آنقدر کوچک باشند که قابلیت چاپ در مجله داشته باشند، یا باید آنقدر بزرگ باشند که به شکل کتاب کاغذی چاپ شوند. بنابراین کار جدید ما حدواصل این دو است.»

تایلر کوون اقتصاددان دانشگاه جورج میسون می گوید یک مزیت بسیار مهم دیگر کوتاه شدن زمان به گردش افتادن کتاب است. آقای کوون که تا کنون چندین کتاب به شکل چاپی نوشته است، آخرین کتاب خود را به شکل یک کتاب الکترونیکی مختصر منتشر کرده است. این کتاب که رکود اقتصادی اخیر آمریکا را زیر ذره بین می برد، منحصرا روی کیندل منتشر شده است.

او می گوید: «کل فرآیند خیلی کوتاه شد. ظرف چندماه همه کارها به انجام رسید.» آقای کوون که همچنین برای ساندی بیزینس نیز می نویسد می گوید قابلیت نشر آنی اثری با قابلیت فکری فراوان بدون دنگ و فنگ های بسیاری از کتاب ها چیزی است که سابقه اش به زمان انتشار جزوات کوچک که تئوری ها و موضوعات علمی روز را خیلی روشن و صریح طرح می کردند برمی گردد.

آقای گراندینتی از ارائه جزئیات درباره میزان فروش طرح جدید کیندل خودداری کرد. اما می گوید چندین اثر از جمله یک داستان کوتاه نوشته جودی پیکولت رکوردهای صدتایی فهرست پرفروش های کیندل را نیز شکسته اند.

شاید بتوان خیلی ساده گفت که پیدایش این خدمات جدید تنها یک راه فرعی و حاشیه ای است برای ناشران و نویسندگانی که می خواهند همان محصولات عتیقه و باستانی شان را این بار با لباس جدیدی بفروشند. شکی نیست که تلاش برای بقا بخشی از مساله است. متیو بتلز که کتابدار و تاریخدان دانشگاه هاروارد است می گوید شاید به تدریج اصلا مفهوم کتاب و آنچه که ما کتاب می نامیمش دستخوش تحول شود.

او روش های مختلف وارد کردن چاپ و کتابخوانی به موبایل و ابزارهای الکترونیکی را با پیدایش ماشین چاپ در قرن پانزدهم مقایسه می کند. وی می گوید: «مدتی زمان برد تا نویسندگان و مولفان و ناشران دریابند که از این ابزار جدید چطور باید استفاده کرد، و چطور اطلاعات و داستان ها را به طرق جدید انتقال داد. به عبارتی مدتی طول کشید تا خودشان را با ابزارها و تکنولوژی جدید انطباق بدهند.»

شکی نیست که خیلی دیگر از فرمت های رسانه ای نیز آمده و رفته اند، یا اینکه تدریجا محو شده و فراموش شده اند. مثلا ژانر ابرمتن را در نظر بگیرید که هدفش این بود که به خوانندگان امکان بدهد از طریق یک سری لینک های اینترنتی داخل متن پیش بروند. کارهای تجربی در این حوزه همچنان انجام می شود، اما این ژانر هیچ گاه به فرم مسلط تبدیل نشد.

همچنین است وضعیت نوآوری هایی چون ووک، یک کتاب الکترونیکی هیبرید که می کوشد متن و ویدئو را باهم دربیامیزد.

اما هنوز خیلی زود است که بگوییم آتاویست و شرکت های مشابه جای خودشان را در فرهنگ مطالعاتی ما باز می کنند یا اینکه تنها تبدیل به یک سری فسیل دیگر در جریان مطالعاتی بشر می شوند.

آقای بتلز می گوید: «تغییرات عمده بی شک پیش رو است. می بینیم که دسته جات جدیدی درحال شکل گیری اند. بنابراین معنای مطالعه روی ابزارهای جدید، متحول خواهد شد.»

مترجم: مجید روئین پرویزی

منبع: نیویورک تایمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرا:میهن الکترونیک